VI. ZASADY ZASPOKAJANIA POTRZEB MIESZKANIOWYCH CZŁONKÓW

  1. Zasady ustalania kolejności zaspokajania potrzeb lokalowych członków

  2. Zamiana lokali

6.1.Zasady ustalania kolejności zaspokajania potrzeb lokalowych członków

 

§ 89

 

Kolejność zaspokajania potrzeb lokalowych członków ustala się na podstawie dotychczas zawartych umów, określających kolejność przydziału w kolejności numerów tych umów, a następnie według daty przystąpienia do Spółdzielni.

W kolejności ustalonej zgodnie z treścią ust.1, członek ma prawo do uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu odzyskanego przez Spółdzielnię, o ile w wyznaczonym przez Zarząd terminie, przystąpi do zawarcia umowy o ustanowienie tego prawa.

W kolejności ustalonej zgodnie z treścią ust.2, członek ma prawo do podpisania umowy o budowę lokalu w każdej nowej inwestycji, realizowanej przez Spółdzielnię, o ile w wyznaczonym przez Zarząd terminie, przystąpi do zawarcia umowy o budowie lokalu.

O możliwości i terminie przystąpienia do zawarcia umów o których mowa w ust.3 i 4, członek powiadamiany jest pisemnie.

Po wyczerpaniu ofert o możliwości zawarcia umów o których mowa w ust.3 i 4 przez członków, Spółdzielnia przedkłada te oferty innym osobom. Przyjęcie tych osób w poczet członków, następuje w kolejności daty złożenia wniosków przez te osoby.

§ 90

  1. Odzyskany przez Spółdzielnię lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym może być przez Spółdzielnię zadysponowany na rzecz członka Spółdzielni:
  2. na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jeśli mieszkanie było dotychczas zajmowane na warunkach lokatorskich,
  3. na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  4. na warunkach prawa odrębnej własności lokalu.
  5. Po wyczerpaniu ofert przedkładanych członkom o których mowa w § 89, Spółdzielnia może do lokalu o którym mowa w ust.1, ustanowić tytuł prawny w drodze przetargu.

§ 91

 

Tryb przyjmowania w poczet członków, ustanawiania praw do lokali i zmiany mieszkań, określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.

 

6.2 Zamiana lokali

 

§ 92

 

Spółdzielnia na wniosek członka i w ramach istniejących możliwości może dokonać zamiany lokalu mieszkalnego - na inny mieszkalny. Zamiana ta polega na ustanowieniu prawa do innego mieszkania w zamian za pozostawienie do dyspozycji Spółdzielni mieszkania dotychczasowego.

 

§ 93

 

Zamiana spółdzielczych lokali mieszkalnych może występować w następujących formach:

  1. zamiana cywilna ,
  2. zamiana spółdzielcza.

§ 94

  1. Zamiana cywilna występuje wyłącznie przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (domu jednorodzinnego) oraz prawie odrębnej własności lokalu. Umowa zamiany lokali między zainteresowanymi osobami wymaga formy aktu notarialnego.
  2. Zamiana spółdzielcza, dokonywana w ramach spółdzielni między jej członkami lub między członkiem spółdzielni i osobą posiadającą lokal, stanowiący własność innego podmiotu, uzależniona jest od zgody Zarządu.

  1. Spółdzielnia jest zobowiązana umożliwić członkom dokonanie zamiany lokali mieszkalnych, między sobą oraz osobami zajmującymi lokale, domy i garaże nie stanowiące własności Spółdzielni, jeśli spełniają wymogi statutu.

§ 95

  1. Zamiana lokali między członkiem Spółdzielni i członkiem innej spółdzielni mieszkaniowej wymaga zgody obu spółdzielni.
  2. Zamiana lokali między członkiem Spółdzielni i najemcą lokalu, stanowiącego własność innego podmiotu (gminy), wymaga zgody Spółdzielni i zgody właściciela lokalu wynajętego.