V       TYTUŁY PRAWNE DO LOKALI

  1. Postanowienia ogólne

  2. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

  3. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego)

  4. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

  5. Odrębna własność lokalu

  6. Najem lokalu

5.1 Postanowienia ogólne

§ 53

Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków Spółdzielnia może:

  1. ustanawiać na rzecz członków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w budynkach będących własnością lub współwłasnością Spółdzielni,
  2. ustanawiać na rzecz członków spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
  3. ustanawiać na rzecz członków spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, garażu a także do miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym w budynkach będących własnością lub współwłasnością Spółdzielni,
  4. ustanawiać na rzecz członków prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu o innym przeznaczeniu a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażu wielostanowiskowym w budynkach będących własnością lub współwłasnością Spółdzielni,
  5. wynajmować członkom lub innym osobom lokale mieszkalne lub użytkowe w budynkach będących własnością lub współwłasnością Spółdzielni.

5.2 Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

§ 54

  1. W ramach umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu Spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do użytkowania a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie Spółdzielni.
  2. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione w budynku będącym własnością lub współwłasnością Spółdzielni.
  3. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.
  4. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków.
  5. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a Spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej.
  6. Umowa spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, zawarta z innym członkiem Spółdzielni przed wygaśnięciem prawa do tego lokalu jest nieważna.
  7. Do ochrony spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.
  8. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie może być ustanowione na rzecz członka spółdzielni - osoby prawnej.
  9. Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne użytkowanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne użytkowanie ma wpływ na wysokość opłat wnoszonych na rzecz Spółdzielni, członek jest obowiązany do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o zamiarze wynajęcia lokalu mieszkalnego lub jego części.
  10. Umowy  zawarte w sprawie korzystania z lokalu mieszkalnego lub jego części wygasają najpóźniej z chwila wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu.

§ 55

Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w nowo realizowanej inwestycji, Spółdzielnia zawiera umowę o budowę tego lokalu. Umowa ta, zawarta pisemnie pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, a ponadto powinna zawierać:

  1. zobowiązania członka do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal, przez wniesienie wkładu mieszkaniowego oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni związanych z budową określonych w umowie,
  2. określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu,
  3. określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
  4. określenie warunków rozwiązania umowy o budowę.

§ 56

  1. Umowa o budowę lokalu ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członków Spółdzielni lub Spółdzielnię.
  2. Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek Spółdzielni lub jego następca prawny z przyczyn leżących po jego stronie nie dotrzymał warunków umowy, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokali wzniesionych w ramach wspólnie realizowanego zadania inwestycyjnego byłoby niemożliwe lub poważnie utrudnione.
  3. Termin wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące, chyba że umowa stanowi inaczej.

§ 57

  1. W przypadku ustania członkostwa w okresie oczekiwania na zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim, które miały wspólnie z członkiem zamieszkać w tym lokalu, przysługuje roszczenie o przyjęcie do Spółdzielni i zawarcie umowy zgodnie z postanowieniem umowy o budowę lokalu.
  2. Do zachowania roszczeń , o których mowa w ust.1 konieczne jest złożenie w terminie jednego roku deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych o prawie do sukcesji rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.
  3. W przypadku ustania członkostwa w okresie poprzedzającym zawarcie umowy o budowę lokalu osobom, wymienionym w ust.1, przysługuje roszczenie o przyjęcie  do Spółdzielni i zawarcie umowy.

§ 58

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w statucie. W przypadku gdy przysługuje ono małżonkom, wygaśnięcie prawa następuje z chwilą ustania członkostwa obojga małżonków.

§ 59

  1. Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa, małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić Spółdzielnię, któremu z nich przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem Spółdzielni, powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu.
  2. Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności o których mowa w ust.1, Spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
  3. Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego.

§ 60

  1. Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten jeśli nie jest członkiem Spółdzielni powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka, złożyć deklaracje członkowską.
  2. Jeżeli małżonek nie dokona czynności o której mowa w ust.1, Spółdzielnia wyznaczy mu dodatkowy termin nie krótszy niż 6 miesięcy na złożenie deklaracji, informując o skutkach jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu, Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

§ 61

  1. W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z powodu śmierci, rozwodu lub unieważnienia małżeństwa, w następstwie nie złożenia w statutowym terminie, deklaracji członkowskiej przez uprawnionego byłego małżonka, roszczenie o przyjęcie do Spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, przysługuje zamieszkałym razem z byłymi małżonkami lub jednym z nich: dzieciom i innym osobom bliskim.
  2.  Do zachowania roszczeń, o których mowa w ust1 i 2, konieczne jest złożenie w terminie jednego roku, deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych o prawie do roszczenia decyduje sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.

§ 62

Po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, członek Spółdzielni oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa swoje od niego wywodzą, są obowiązani do opróżnienia lokalu w terminie 3 miesięcy. Na Spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia innego lokalu.

5.3 Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego)

§ 63

  1. W ramach umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, Spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do dyspozycji i używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i statucie Spółdzielni.
  2. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może być ustanowione w budynku będącym własnością lub współwłasnością Spółdzielni.
  3. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między Spółdzielnią, a członkiem umowy o jego ustanowienie. Umowa winna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
  4. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może należeć do kilku osób z tym że członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.
  5. W przypadku zgłoszenia roszczenia do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez kilku uprawnionych, o tym kto nabędzie to prawo, decyduje sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.
  6. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków, nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jeśli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobierców i licytanta.

§ 64

  1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.
  2. Skuteczność spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków Spółdzielni.
  3. Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, obejmuje także wkład budowlany. Zbycie samego wkładu budowlanego jest nieważne.
  4. Umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa lokalu powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wypis aktu, notariusz niezwłocznie przesyła do Spółdzielni.
  5. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczy całego lokalu. Przedmiotem zbycia może być ułamkowa część tego prawa bez wskazywania rzeczywistego fragmentu lokalu.
  6. Współwłaścicielom ułamkowym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, przysługuje prawo pierwokupu zbywanego przez jednego z nich prawa ułamkowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  7. Zbycie ułamkowego prawa do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, bez powiadomienia współwłaścicieli lub zawiadomienie współwłaścicieli o zamiarze zbycia z podaniem nieprawdziwych wiadomości na temat warunków zbycia, czyni umowę zbycia nieważną.

§ 65

Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w nowej inwestycji, Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta, zawarta powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności oraz powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu a ponadto zawierać:

  1. zobowiązanie członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni związanych z budową, określonych w umowie,
  2. określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia kosztów budowy lokalu,
  3. określenie zasad ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu,
  4. określenie warunków rozwiązania umowy o budowę lokalu.

§ 66

  1. Umowa o budowę lokalu, ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członka Spółdzielni lub Spółdzielnię.
  2. Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek Spółdzielni lub jego następca prawny z przyczyn leżących po jego stronie, nie dotrzymał tych warunków umowy, które umożliwiają realizację zadania inwestycyjnego, w tym nie pokrył w umówionym terminie całości lub raty przypadających na niego zobowiązań finansowych, związanych z budową.
  3. Wypowiedzenie może nastąpić w terminie trzy miesięcznym na koniec kwartału, chyba że strony w umowie postanowią inaczej.

§ 67

  1. Z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu, powstaje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - ekspektatywa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  2. Ekspektatywa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wraz z wkładem budowlanym albo jego wniesioną częścią jest zbywalna, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
  3. Nabycie ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, obejmuje również wniesiony wkład budowlany lub jego część.
  4. Ekspektatywa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym i staje się skuteczna z chwilą przyjęcia w poczet członków Spółdzielni nabywcy lub spadkobiercy.

§ 68

Spółdzielnia prowadzi rejestr lokali, dla których założono oddzielne księgi wieczyste, spółdzielczego własnościowego prawa do lokali.

§ 69

  1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia ustania członkostwa z innych przyczyn niż śmierć członka, chyba że członek przed upływem tego terminu dokona zbycia prawa, a jeden z nabywców złoży deklarację członkowską. W tym przypadku prawo wygasa gdy odmowa przyjęcia tej osoby do Spółdzielni stanie się ostateczna, a od dnia ustania członkostwa upłynęło 6 miesięcy. W przypadku wykreślenia członka w wyniku uchwały Rady Nadzorczej, termin 6 miesięcy jest liczony od dnia w którym uchwała stała się ostateczna.
  2. Nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, któremu Spółdzielnia odmówiła przyjęcia w poczet członków, może w terminie 3 miesięcy od daty otrzymania zawiadomienia o odmowie, wystąpić do sądu o nakazanie przyjęcia go w poczet członków Spółdzielni.
  3. W przypadku ustania członkostwa jednego ze współuprawnionych z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo obojga małżonków, spadkobierców, współuprawnionych obowiązują zasady wymienione w statucie dla zbycia całości lub ułamkowej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

§ 70

  1. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni w terminie jednego roku od daty otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika do czynności prawnych związanych z wykonywaniem odziedziczonego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub Spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym dokona wyznaczenia przedstawiciela.
  2. W razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie, przepis us.1 stosuje się odpowiednio.

§ 71

Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kilku osób, w przypadku długotrwałych zaległości z tytułu zobowiązań wobec Spółdzielni, a także w przypadku rażącego lub uporczywego wykraczania użytkownika lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, wobec współwłaścicieli ma zastosowanie art.16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku, o własności lokali . Z żądaniem w tym zakresie występuje Zarząd na wniosek Rady Nadzorczej.

§ 72

  1. W przypadkach, w których ustawa przewiduje wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawo to jeśli jest obciążone hipoteką nie wygasa, lecz z mocy prawa przechodzi na Spółdzielnię .
  2. Prawo nabyte w sposób określony w ust. 1, Spółdzielnia winna zbyć w drodze przetargu w terminie 6 miesięcy. Przy zbyciu - po za wyłonieniem nabywcy - obowiązują analogiczne zasady jak opisane w statucie dla zbycia przez członka Spółdzielni.

§ 73

Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne użytkowanie przez członka całego lub części lokalu nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu użytkowania lokalu lub jego części. O zmianie liczby osób zamieszkujących lokal członek jest zobowiązany powiadomić niezwłocznie Spółdzielnię .

§ 74

Po wygaśnięciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego członek i zamieszkujące w lokalu osoby które od niego swe prawa wywodzą są zobowiązane do  opuszczenia mieszkania w terminie 3 miesięcy. Na Spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia im innego lokalu.

5.4 Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego w garaży wielostanowiskowym.

§ 75

  1. W ramach umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, garażu, miejsca postojowego w garażach wielostanowiskowych, Spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal użytkowy, garaż, miejsce postojowe do użytkowania a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty, określone w ustawie i statucie Spółdzielni.
  2. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym może być ustanowione w budynku będącym własnością lub współwłasnością Spółdzielni.
  3. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a Spółdzielnią umowy o jego ustanowienie. Umowa pod rygorem nieważności musi mieć formę pisemną.

§ 76

  1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego oraz miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym może należeć do kilku osób, z tym że członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.
  2. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy prawa, jeśli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobiercy zapisobiorcy i licytanta.

§ 77

  1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, garażu, miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.
  2. Skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków Spółdzielni.

5.5   Odrębna własność lokalu

§ 78

Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu, Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa musi zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa powinna zobowiązywać strony do zawarcia po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, ponadto powinna zawierać:

  1. zobowiązania członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal poprzez wniesienie wkładu budowlanego oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni określonych w umowie,
  2. określenie zakresu rzeczowego robót realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego będzie stanowić podstawę ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
  3. określenie zasad obliczenia kosztów budowy lokalu,
  4. określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
  5. określenie warunków rozwiązania umowy o budowę.

§ 79

  1. Z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu, docelowo przewidzianego jako lokal o własności odrębnej, powstaje roszczenie zwane dalej "ekspektatywą odrębnej własności lokalu". Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest zbywalna, wraz z wkładem budowlanym lub jego wniesioną częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
  2. Nabycie ekspektatywy odrębnej własności lokalu, obejmuje również wniesiony wkład budowlany albo jego część i staje się skuteczna z chwilą przyjęcia w poczet członków Spółdzielni nabywcy, spadkobiercy lub licytanta.
  3. Umowa zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

§ 80

  1. Umowa o budowę lokalu ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członka Spółdzielni lub Spółdzielnię.
  2. Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek Spółdzielni albo następca prawny z przyczyn leżących po jego stronie nie dotrzymał tych warunków umowy, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrębnej własności lokalu w ramach realizowania zadania inwestycyjnego będą niemożliwe lub poważnie utrudnione.
  3. Wypowiedzenie może nastąpić na trzy miesiące naprzód, ze skutkiem prawnym na ostatni dzień kwartału, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.

§ 81

  1. Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu w formie aktu notarialnego, zawartego między członkiem a Spółdzielnią najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest wymagane pozwolenie na użytkowanie w terminie 3 miesięcy od jego uzyskania.
  2. Ustanowienie własności odrębnej lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka Spółdzielni wspólnie z nim ubiegających się o ustanowienie tej własności.
  3. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka Spółdzielni i osób wspólnie z nim o nie się ubiegających, nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia, przyzwalającej na zbycie nieruchomości.

§ 82

  1. Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu może być zawarta przez Spółdzielnię łącznie ze wszystkimi członkami, którzy o taką umowę się ubiegają. Umowa winna określać udziały poszczególnych członków i innych właścicieli w nieruchomości której dotyczy.
  2. Nieruchomość w której ustanawia się odrębne własności lokali może obejmować więcej niż jeden budynek. W takim przypadku udziały dotyczą całej nieruchomości.

§ 83

  1. Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych o roszczeniu do członkostwa rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego przez Spółdzielnię wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.
  2. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków właściciela lokalu o ustanowionej własności odrębnej, a także nabywcy, spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.

§ 84

Właściciel nie będący członkiem Spółdzielni może zaskarżyć do sądu uchwałę Walnego Zgromadzenia w takim zakresie w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu.

§ 85

Jeżeli właściciel lokalu zalega z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w nieruchomości wspólnej uciążliwym, Zarząd Spółdzielni na wniosek większości właścicieli lokali, znajdujących się w nieruchomości może w trybie procesu, zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany w tym trybie nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

§ 86

Przepisy rozdziału 5.5 stosuje się odpowiednio do ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego.

5.6 Najem lokalu

§ 87

  1. Spółdzielnia może wynajmować lokale mieszkalne, do których nie może ustanowić spółdzielczego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu ze względu na jego cechy techniczno-użytkowe, prawne lub brak popytu.
  2. Spółdzielnia może wynajmować lokale mieszkalne, o których mowa w ust.1, członkom Spółdzielni i osobom nie będącym członkami Spółdzielni.

Pierwszeństwo w wynajęciu lokalu mieszkalnego, przysługuje członkom Spółdzielni.

Podstawą najmu są umowy zawierane pomiędzy Spółdzielnią a wynajmującym z zachowaniem przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

§ 88

  1. Spółdzielnia może wynajmować osobom fizycznym i prawnym lokale użytkowe, garaże i miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym, także tereny i pomieszczenia techniczne, powierzchnie reklamowe itp.  którymi administruje.
  2. Dobór najemców o których mowa w ust.1 odbywa się na podstawie wytycznych, określonych przez Radę Nadzorczą.
  3. Zmiana tytułu prawnego do wynajmowanego lokalu użytkowego, wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia. Zgoda taka nie jest wymagana dla realizacji uprawnień najemców-członków Spółdzielni.