VIII PRZEKSZTACANIE TYTUŁÓW PRAWNYCH DO LOKALI

 

§ 106

1.Członek, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest uprawniony do żądania, by Spółdzielnia przekształciła dotychczasowe prawo w prawo odrębnej własności lokalu.

§ 107
Wnioskodawca, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest uprawniony do żądania by Spółdzielnia przeniosła na niego własność lokalu ustanawiając na jego rzecz prawo odrębnej własności tego lokalu.

§ 108
Na pisemne żądanie wnioskodawcy będącego najemcą lokalu użytkowego, w tym garażu, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, który poniósł w pełnym zakresie koszty budowy tego lokalu, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tą osobą umowę o przeniesienia własności lokalu, czyli na jego rzecz ustanowić prawo odrębnej własności tego lokalu.

§ 109
Na pisemne żądanie najemcy lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez Spółdzielnię był mieszkaniem zakładowym przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, Spółdzielnia na podstawie złożonego przez najemcę wniosku jest obowiązana zawrzeć z tym najemcą umowę przeniesienia własności lokalu, czyli ustanowić na rzecz wnioskodawcy prawo odrębnej własności tego lokalu.
§ 110
Ustanowienie na rzecz najemcy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jest uwarunkowane złożeniem przez najemcę deklaracji członkowskiej i przyjęciem w poczet członków Spółdzielni. Zarząd może odmówić przyjęcia do Spółdzielni najemcy, który zalega z opłatami wynikającymi z umowy najmu.

§ 111
1.Umowy o przeniesienie praw własności lokali, o których mowa w niniejszym rozdziale Spółdzielnia zawiera w postaci aktów notarialnych z wyszczególnieniem:
a) oznaczenia nieruchomości, w której znajduje się lokal,
b) udziału w nieruchomości wspólnej wyliczonego jako iloraz powierzchni lokalu mieszkalnego   i pomieszczeń do niego   przynależnych stanowiących odrębną własność lokalu, do sumy powierzchni wszystkich lokali mieszkalnych i użytkowych oraz powierzchni  pomieszczeń do nich przynależnych,
c) kosztów związanych z uzupełnieniem wkładu budowlanego, opłaty notarialnej, opłaty związanej z ustanowieniem księgi wieczystej oraz kosztów poniesionych przez Spółdzielnię związanych z uporządkowaniem stanu prawnego nieruchomości,
d) oznaczenie działki lub działek, na których posadowiona jest nieruchomość, w której ustanawiana jest odrębna własność lokalu,
e) uchwały Zarządu na podstawie, której dokonano obliczenia udziału w nieruchomości wspólnej.

2.Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć umowę o przeniesienie praw własności w terminie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku, pod warunkiem, że stan prawny nieruchomości jest uporządkowany
3.Jeżeli ze względów formalnych lub technicznych Spółdzielnia nie może zawrzeć umowy o przeniesieniu własności lokalu w związku z utworzeniem prawa odrębnej własności lokalu w terminie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku, Spółdzielnia jest zobowiązana uczynić to niezwłocznie po spełnieniu wymaganych warunków.

4.Warunkiem zawarcia umowy jest spłacenie przez wnioskodawcę zadłużenia z tytułu:
a) uzupełnienia wkładu budowlanego w wysokości nominalnej to znaczy bez waloryzacji,
b) spłaty przypadającej na wnioskodawcę niespłaconej części kredytu inwestycyjnego przypadającego na wybudowanie nieruchomości, jeśli taki kredyt Spółdzielnia zaciągnęła,
c) spłaty  zadłużenia z tytułu bieżącej eksploatacji lokalu.

§ 112
1.Spółdzielnia jest obowiązana podjąć i realizować prace przygotowawcze w zakresie niezbędnym dla zrealizowania złożonych przez członków i najemców wniosków o przeniesienie własności lokali.
2.Koszty prac przygotowawczych niezbędnych do przeniesienia własności lokali powinny być rozliczane na członków wnioskujących o przeniesienie na nich własności lokali. Szczegółowe zasady rozliczania tych kosztów określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.

§ 113
Wnioskodawca  o zmianę tytułu prawnego do lokalu, jest obowiązany wpłacić należności warunkujące tę zmianę tytułu, w terminie ustalonym przez Zarząd Spółdzielni. Termin ten powinien być podany w pisemnym zawiadomieniu o wyniku rozpatrzenia wniosku o zmianę tytułu prawnego do lokalu.

§ 114
1.Jeżeli Spółdzielnia nabyła nieruchomość nieodpłatnie od poprzedniego właściciela, ustanowienie własności odrębnej, zarówno dla posiadaczy spółdzielczych praw do lokali, jak i najemców, którzy w chwili przejęcia nieruchomości przez Spółdzielnię byli uprawnieni do ustanowienia na ich rzecz spółdzielczych praw do lokali, mają prawo do ustanowienia, na ich rzecz praw odrębnej własności lokali bez wpłacania wkładu budowlanego.
2.Jeżeli Spółdzielnia nabyła nieruchomość odpłatnie, wnioskodawcy są zobowiązani do wniesienia wkładu budowlanego wysokości  nominalnej zapłaty za nieruchomość, w części przypadającej na ich lokal odpowiadającej udziałowi w nieruchomości wspólnej.
3.Jeśli Spółdzielnia wraz z nieruchomością przejęła kaucje mieszkaniowe, kaucje te w wartości nominalnej zaliczone zostają do wysokości wymaganego wkładu budowlanego w związku z ustanawianiem praw odrębnej własności lokali.

 

§ 115
Na pisemny wniosek najemcy lokalu użytkowego, garażu lub pracowni artystycznej, który w całości poniósł koszty budowy lokalu Spółdzielnia jest zobowiązana dokonać przeniesienia prawa własności na zasadach analogicznych jak dla lokalu mieszkalnego.

 

§ 116
Wpływy z wpłat, z tytułu ustanowienia odrębnych własności lokali w części dotyczącej wkładu budowlanego, przeznacza się na spłatę podlegającego odprowadzeniu do budżetu państwa umorzeniu kredytu obciążającego dany lokal, a w pozostałej części na uzupełnienie funduszu remontowego Spółdzielni.

§ 117
Po śmierci członka Spółdzielni, który wystąpił z żądaniem przeniesienia własności lokalu, jeżeli brak jest osób uprawnionych; małżonka, dzieci i innych osób bliskich zamieszkałych razem z byłym członkiem, którym przysługuje roszczenie o przyjęcie do Spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich prawa odrębnej własności lokalu, nawet, jeżeli żaden z nich nie jest członkiem Spółdzielni. W tym przypadku  nie stosuje się przepisów statutu dotyczących rozliczenia z tytułu wkładu mieszkaniowego. oraz uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka Spółdzielni.

§118
Jeżeli Spółdzielnia, na mocy jednostronnej czynności prawnej, ustanowiła dla siebie odrębną własność lokalu mieszkalnego, przeniesienie własności lokalu mieszkalnego może nastąpić wyłącznie na rzecz Nabywcy wyłonionego w drodze przetargu.

 

§ 119
1. Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, do którego członkowi przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, w tym spółdzielcze prawo do garażu, hipoteki ustanowione na tych ograniczonych prawach rzeczowych obciążają nieruchomości powstałe w wyniku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.
2.Wierzyciel, którego wierzytelność w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu była zabezpieczona hipoteką na ograniczonym prawie rzeczowym, może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną własność, powstałą w wyniku zawarcia tej umowy.

§ 120
W razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w Spółdzielni w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego księga wieczysta prowadzona dla tego prawa staje się księgą wieczystą dla nieruchomości zgodnie z art. 24 ust. 2 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece ( Dz. U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 i nr 125, poz.1368 oraz z 2002r. nr 169, poz. 1387).