6.1.Zasady ustalania kolejności zaspokajania potrzeb lokalowych członków

§ 85

1.Kolejność zaspokajania potrzeb lokalowych członków ustala się na podstawie dotychczas zawartych umów określających kolejność przydziału, w kolejności numerów tych umów, a następnie według daty przystąpienia do Spółdzielni.

2.W kolejności ustalonej zgodnie z treścią ust.1 członek ma prawo do uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu odzyskanego przez spółdzielnię, o ile w wyznaczonym przez Zarząd terminie przystąpi do zawarcia umowy o ustanowienie tego prawa.

3.W kolejności ustalonej zgodnie z treścią ust.2 członek ma prawo do podpisania umowy o budowę lokalu w każdej nowej inwestycji realizowanej przez Spółdzielnię, o ile w wyznaczonym przez Zarząd terminie przystąpi do zawarcia umowy o budowie lokalu.

4.O możliwości i terminie przystąpienia do zawarcia umów, o których mowa w ust.3 i 4 członek powiadamiany jest pisemnie.

5.Po wyczerpaniu ofert o możliwości zawarcia umów, o których mowa w ust.3 i 4 przez członków, Spółdzielnia przedkłada te oferty innym osobom. Przyjęcie tych osób w poczet członków następuje w kolejności daty złożenia wniosków przez te osoby.
§ 86
1.Odzyskany przez Spółdzielnię lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym może być przez Spółdzielnię zadysponowany na rzecz członka Spółdzielni lub innego nabywcy w drodze przetargu na warunkach odrębnej własności lokalu.
2.Tryb przeprowadzania przetargu związanego z przekształceniem lokali
a) przetarg ma charakter przetargu nieograniczonego
b) ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości w internecie na stronie www.smrolna.poznan.pl
oraz na tablicy ogłoszeń, znajdującej się w siedzibie Spółdzielni, w terminie 14 dni przed jego rozstrzygnięciem. W ogłoszeniu podaje się wszystkie istotne parametry lokalu tj. co najmniej: adres, powierzchnię, stan techniczny, stan prawny lokalu
c) oferta złożona do biura Spółdzielni w kopercie opisanej jedynie hasłem "przetarg dotyczący lokalu nr ..." musi zawierać: cenę lokalu, formę płatności, dane adresowe oferenta.
d)  komisję przetargową stanowią członkowie Spółdzielni wytypowani przez Radę Nadzorczą, liczba członków komisji przetargowej nie może być mniejsza od 3.
e) w otwarciu przetargu uczestniczyć mogą oferenci lub ich pełnomocnicy. Pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie pisemnej z uiszczoną opłatą skarbową.
f) obrady komisji przetargowej są tajne
g) po zakończeniu obrad, komisja przetargowa sporządza protokół, w którym wymienia wszystkie oferty wraz z ich cenami i wskazuje ofertę, która została wybrana przez komisję przetargową jako najkorzystniejsza,
h) od decyzji komisji przysługuje odwołanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym do Rady Nadzorczej w pierwszej instancji i do Walnego Zgromadzenia Członków w instancji odwoławczej, zgodnie z przepisami Statutu dla postępowania wewnątrzspółdzielczego. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.
3.W przypadku złożenia równorzędnych ofert pierwszeństwo przysługuje Członkowi Spółdzielni, który nie ma zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych to znaczy nie posiada żadnego spółdzielczego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, albo metraż posiadanego lokalu jest mniejszy przynajmniej o jedną izbę, od  lokalu będącego przedmiotem przetargu.

§ 87
Tryb przyjmowania w poczet członków, ustanawiania praw do lokali i zmiany mieszkań określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.