5.5   Odrębna własność lokalu
§ 74
Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta, zawarta być musi w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa powinna zobowiązywać strony do zawarcia po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, ponadto powinna zawierać:
a) zobowiązania członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal poprzez wniesienie wkładu budowlanego oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni określonych w umowie,
b) określenie zakresu rzeczowego robót realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego będzie stanowić podstawę ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
c) określenie zasad obliczenia kosztów budowy lokalu,
d) określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
e) określenie warunków rozwiązania umowy o budowę.

§ 75
1. Z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu docelowo przewidzianego jako lokal o własności odrębnej powstaje roszczenie zwane dalej "ekspektatywą odrębnej własności lokalu". Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest zbywalna, wraz z wkładem budowlanym lub jego wniesioną częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
2. Nabycie ekspektatywy odrębnej własności lokalu obejmuje również wniesiony wkład budowlany albo jego część i staje się skuteczna z chwilą przyjęcia w poczet członków Spółdzielni, nabywcy, spadkobiercy lub licytanta.
3. Umowa zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
§ 76
1.Umowa o budowę lokalu ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członka Spółdzielni      lub Spółdzielnię.
2.Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek Spółdzielni albo następca prawny z przyczyn leżących po jego stronie nie dotrzymał tych warunków umowy, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrębnej własności lokalu w ramach realizowania zadania inwestycyjnego będzie niemożliwe lub poważnie utrudnione
3.Wypowiedzenie może nastąpić na trzy miesiące naprzód, ze skutkiem prawnym na ostatni dzień kwartału, chyba, że strony w umowie postanowiły inaczej.
§ 77
1.Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu w formie aktu notarialnego zawartego między członkiem a Spółdzielnią najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest wymagane pozwolenie na użytkowanie w terminie 3 miesięcy od jego uzyskania.
2.Ustanowienie własności odrębnej lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka Spółdzielni wspólnie z nim ubiegających się o ustanowienie tej własności.
3.Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka Spółdzielni i osób wspólnie z nim o nie się ubiegających nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia przyzwalającej na zbycie nieruchomości.
§ 78
1.Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu może być zawarta przez Spółdzielnię łącznie ze wszystkimi członkami, którzy o taką umowę się ubiegają. Umowa winna określać udziały poszczególnych członków i innych właścicieli w nieruchomości, której dotyczy.
2.Nieruchomość, w której ustanawia się odrębne własności lokali może obejmować więcej niż jeden budynek, jeżeli budynki są posadowione w sposób uniemożliwiający ich rozdzielenie, lub działka, na której posadowiony jest budynek nie ma dostępu do drogi publicznej. W takim przypadku udziały dotyczą całej nieruchomości.

 

§ 79
1. Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba, że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, o roszczeniu do członkostwa rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego przez Spółdzielnię wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.
2. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków właściciela lokalu o ustanowionej własności odrębnej,  a także nabywcy, spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.
§ 80
Właściciel nie będący członkiem Spółdzielni może zaskarżyć do sądu uchwałę Walnego Zgromadzenia w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu.
§ 81
Jeżeli właściciel lokalu zalega z zapłata należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w nieruchomości wspólnej uciążliwym, Zarząd Spółdzielni na wniosek większości właścicieli lokali znajdujących się w nieruchomości może w trybie procesu, zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany w tym trybie nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Okres zalegania z opłatami w tym przypadku nie może być krótszy niż 6 miesięcy.
§ 82
Przepisy rozdziału 5.5 stosuje się odpowiednio do ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego.