5.3 Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego)
§ 63
1.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym do lokali mieszkalnych ustanowionym dla poszczególnych lokali przez Spółdzielnię przed wejściem w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 roku "o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw"
2.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokali nie może być ustanawiane dla lokali wybudowanych, nabytych lub przejętych przez Spółdzielnię po 31 lipca 2007 roku, chyba, że dotyczy praw nabytych wcześniej lub wyjątków określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 2007 roku
3.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między Spółdzielnią, a członkiem umowy o jego ustanowienie. Umowa winna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
4.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może należeć do kilku osób, z tym, że członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba, że przysługuje ono wspólnie małżonkom.
5.W przypadku zgłoszenia roszczenia do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez kilku uprawnionych, o tym, kto nabędzie to prawo, decyduje sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu- wyboru dokonuje Spółdzielnia.
6.Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeśli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobierców i licytanta.
§ 64
1.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.
2.Skuteczność spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków Spółdzielni.
3. Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany. Zbycie samego wkładu budowlanego jest nieważne.
4.Umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa lokalu powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wypis aktu notariusz niezwłocznie przesyła do Spółdzielni.
5. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczy całego lokalu. Przedmiotem zbycia może być ułamkowa część tego prawa bez wskazywania rzeczywistego fragmentu lokalu.
6. Współwłaścicielom ułamkowym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przysługuje prawo pierwokupu zbywanego przez jednego z nich prawa ułamkowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
7. Zbycie ułamkowego prawa do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, bez powiadomienia współwłaścicieli lub zawiadomienie współwłaścicieli o zamiarze zbycia z podaniem nieprawdziwych wiadomości na temat warunków zbycia, czyni umowę zbycia nieważną.
§ 65
Spółdzielnia prowadzi rejestr lokali, dla których założono oddzielne księgi wieczyste spółdzielczego własnościowego prawa do lokali.
§ 66
W przypadku ustania członkostwa jednego z współuprawnionych z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo obojga małżonków, spadkobierców albo współuprawnionych obowiązują zasady wymienione w statucie dla zbycia całości lub ułamkowej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
§ 67
1. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni w terminie 1 roku od daty otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika do czynności prawnych związanych z wykonywaniem odziedziczonego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub Spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym dokona wyznaczenia przedstawiciela.
2. W razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie, przepis us.1 Stosuje się odpowiednio.
§ 68
Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kilku osób, w przypadku długotrwałych zaległości z tytułu zobowiązań wobec Spółdzielni, a także w przypadku rażącego lub uporczywego wykraczania użytkownika lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, wobec współwłaścicieli ma zastosowanie art.16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku, o własności lokali. Z żądaniem w tym zakresie występuje Zarząd na wniosek Rady Nadzorczej.Za zaległość długotrwałą uważa się zaległość nie krótszą niż 6 miesięcy.
§ 69
1. W przypadkach, w których ustawa przewiduje wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawo to, jeśli jest obciążone hipoteką nie wygasa, lecz z mocy prawa przechodzi na Spółdzielnię.
2. Prawo nabyte w sposób określony w ust. 1, Spółdzielnia winna zbyć w drodze przetargu w terminie 6 miesięcy. Przy zbyciu, po za wyłonieniem nabywcy, obowiązują analogiczne zasady jak opisane w statucie dla zbycia przez członka Spółdzielni.
§ 70
Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne użytkowanie przez członka całego lub części lokalu nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba, że byłoby to związane ze zmianą sposobu użytkowania lokalu lub jego części. O zmianie liczby osób zamieszkujących lokal członek jest zobowiązany powiadomić niezwłocznie Spółdzielnię.
§ 71
Po wygaśnięciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego członek i zamieszkujące w lokalu osoby, które od niego swe prawa wywodzą są zobowiązane do opuszczenia mieszkania w terminie 3 miesięcy. Na Spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia im innego lokalu.