4.2 Walne Zgromadzenie
§ 26
1.Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni zwane dalej Walnym Zgromadzeniem jest najważniejszym organem Spółdzielni.
2.Walne Zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby uczestniczących w nim członków o ile zostało prawidłowo zwołane.
3.Członek Spółdzielni może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście.
4.Osoby prawne będące członkami Spółdzielni biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jedną osobę prawną.
5.Członkowie Spółdzielni nie mający zdolności do czynności prawnych oraz członkowie z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik osoby fizycznej, nie może być wybierany do Rady Nadzorczej lub Zarządu.
§ 27
1. Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd, co najmniej raz w roku w terminie 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego
2. Walne Zgromadzenie może być zwołane przez Zarząd z ważnych powodów w każdym czasie.
3. Zarząd obowiązany jest także zwołać Walne Zgromadzenie na żądanie:
1/Rady Nadzorczej
2/Przynajmniej 1/10 członków Spółdzielni
4. Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia powinno być złożone na piśmie z podaniem celu jego zwołania.
5. Uprawnieni do żądania zwołania Walnego Zgromadzenia mogą również żądać umieszczenia dodatkowych spraw w porządku obrad pod warunkiem wystąpienia z tym żądaniem w formie pisemnej na 7 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
6. W przypadku zwołania Walnego Zgromadzenia na żądanie Rady Nadzorczej lub 1/10 członków Spółdzielni Zarząd powinien wyznaczyć termin zwołania w terminie nie późniejszym niż 4 tygodni od daty wpłynięcia do Spółdzielni wniosku o jego zwołanie.
7. Jeżeli Zarząd nie zwoła Walnego Zgromadzenia na żądanie Rady Nadzorczej lub 1/10 członków, po upływie 6 tygodniu od daty złożenia do Spółdzielni wniosku może to uczynić Rada Nadzorcza, a jeżeli i ona nie podejmie czynności, wnioskodawcy mogą zwrócić się do Krajowej Rady Spółdzielczej lub związku rewizyjnego, w którym zrzeszona jest Spółdzielnia o zwołanie zebrania. Koszty wniosku i organizacji zebrania ponosi Spółdzielnia.
§ 28
1.O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia, wszyscy członkowie Spółdzielni powinni być zawiadomieni na piśmie, co najmniej 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia. Zawiadomienie powinno zawierać czas, miejsce, porządek obrad, informację o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członków spółdzielni do zapoznania się z tymi dokumentami.
2. Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w zawiadomieniu o Zgromadzeniu.
3. Projekty uchwał i żądania do zamieszczenia w porządku obrad Walnego Zgromadzenia oznaczonych spraw mają: Zarząd, Rada Nadzorcza i członkowie Spółdzielni, z tym, że projekt uchwały zgłoszony przez członków musi zostać poparty przez minimum 10 członków Spółdzielni.
4. Członkowie Spółdzielni maja prawo do zgłaszania żądania do zawarcia w porządku obrad Walnego Zgromadzenia spraw oraz projektów uchwał w terminie nie krótszym niż 15 dni od wyznaczonej przez Zarząd daty Walnego Zgromadzenia.
5. Zarząd w miejscu i czasie wymienionym w zawiadomieniu o zwołaniu Walnego Zgromadzenia wykłada projekty wszystkich sprawozdań i uchwał oraz innych dokumentów mających być przedmiotem obrad Walnego Zgromadzenia w tym również projekty uchwał i żądania zawarcia w porządku obrad Walnego Zgromadzenia spraw zgłoszonych przez członków w terminie nie krótszym niż 14 dni od daty Walnego Zgromadzenia.
6. Członkowie Spółdzielni mają prawo do zgłaszania poprawek do porządku obrad Walnego Zgromadzenia i projektów uchwał będących przedmiotem jego obrad nie później niż 3 dni przed datą Walnego Zgromadzenia.
7. Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie Walnego Zgromadzenia projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków
8.Walne Zgromadzenie ma prawo skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub zmienić ich kolejność rozpatrywania. Może także odroczyć rozpatrywanie danego punktu porządku obrad do następnego Walnego Zgromadzenia.
9.Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów, obecnych na zebraniu. Większość kwalifikowana wymagana jest w następujących przypadkach:
a) 2/3 głosów dla podjęcia uchwały o zmianie statutu
b) 2/3 głosów dla podjęcia uchwały w sprawie odwołania członka Rady Nadzorczej
c) 2/3 głosów dla podjęcia uchwały w sprawie połączenia Spółdzielni
d) 3/4 dla podjęcia uchwały w sprawie likwidacji Spółdzielni
10.Uchwały na Walnym Zgromadzeniu są ważne niezależnie od liczby obecnych członków w czasie ich podejmowania.
§ 29
1.Walne Zgromadzenie otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady lub Zarządu.
2.Walne Zgromadzenie wybiera prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz.
3.W zależności od porządku obrad Walne Zgromadzenie wybiera komisje: skrutacyjną, wnioskową i wyborczą. Komisje liczą nie mniej niż dwóch członków.
§ 30
1.Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o przerwaniu obrad bez wyczerpania porządku obrad. Uchwała w tej sprawie powinna określać termin zwołania kontynuacji przerwanego Zgromadzenia.
2.Zwołania zebrania kontynuującego przerwane Walne Zgromadzenie dokonuje Zarząd w trybie analogicznym jak w przypadku zwołania Walnego Zgromadzenia w terminie zgodnym z decyzją Zgromadzenia.
§ 31
Zakończenie Walnego Zgromadzenia następuje:
1.Po wyczerpaniu porządku obrad
2.Gdy Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę o przerwaniu obrad
§ 32
Do wyłącznych uprawnień Walnego Zgromadzenia należy:
- Uchwalenie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społeczno kulturalnej
- Rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzenie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał, co do wniosków członków Spółdzielni, Rady lub Zarządu w tych sprawach.
- Udzielanie absolutorium członkom Zarządu
- Rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie
- Podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej
- Podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich
- Oznaczania najwyższej sumy zobowiązań, jakie Spółdzielnia może zaciągnąć
- Podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni
10.Rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej.
11.Uchwalanie zmian statutu.
12.Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni do związku
13.Wybór delegatów na zjazd związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona
14.Wybór i odwołanie członków i zastępców członków Rady Nadzorczej
15.Uchwalanie regulaminu Walnego Zgromadzenia.
16.Uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej oraz zasad wynagradzania jej członków.
§ 33
1. Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz zebrania.
2. Protokół i uchwały Walnego Zgromadzenia są jawne dla członków Spółdzielni i przedstawicieli związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej.
3. Protokoły Walnego Zgromadzenia Spółdzielnia przechowuje, przez co najmniej 10 lat.
§ 34
1.Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują wszystkich członków Spółdzielni
2.Członek ma prawo zaskarżyć do sądu uchwałę Walnego Zgromadzenia z powodu jej niezgodności z prawem lub postanowieniem statutu; na tej samej podstawie uchwałę może zaskarżyć do sądu Zarząd.
3.Powództwo w sprawie uchwały Walnego Zgromadzenia powinno być wniesione do sądu, w ciągu sześciu tygodni od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia. Jeżeli powództwo wnosi członek nieobecny na Walnym Zgromadzeniu na skutek wadliwości jego zwołania obowiązuje termin sześciu tygodni, od dnia powzięcia wiadomości przez członka o uchwale, nie później jednak niż przed dwunastu miesiącami, od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia, na którym zaskarżaną uchwałę podjęto.
4.Prawo zaskarżenia uchwały w sprawie wykluczenia lub wykreślenia członka przysługuje członkowi, którego uchwała dotyczy.
§ 35
Szczegółowy tryb zwoływania Walnego Zgromadzenia obradowania i podejmowania uchwał określa regulamin obrad uchwalony przez Walne Zgromadzenie
|
|